Župan MO Maribor prevzel uradni naziv Maribor - Evropsko mesto športa 2018
vodoravna delilna črta

Mestna občina Maribor bo v letu 2018 skupaj s še 19 mesti v Evropi nosila naziv Evropsko mesto športa. Naziv Evropska prestolnica športa 2018 pripada bolgarski Sofiji. V sklopu prireditve, katere se je udeležilo več kot 150 predstavnikov evropskih mest, prestolnic in združenj, je potekala aktivna promocija Maribora in Slovenije kot športne destinacije.

 

 

(Bruselj, 6. december 2017) MO Maribor je v sodelovanju s Športno zvezo Maribor, Športnimi objekti Maribor, Zavodom za turizem Maribor - Pohorje in javnim podjetjem Marprom prijavila kandidaturo za naziv Maribor – Evropsko mesto športa 2018. Prijava je bila uspešna in v ta namen je danes v prostorih Evropskega parlamenta v Bruslju potekala uradna predaja naziva vsem zmagovalcem v treh kategorijah: evropsko mesto športa, evropska prestolnica športa in evropska športna skupnost.

 

 

Predaje naziva v Bruslju se je ob mariborskem županu udeležila tudi direktorica Zavoda za turizem Maribor – Pohorje Doris Urbančič Windisch, ki je v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo uradno slovesnost izkoristil za promocijo Maribora in Slovenije kot odlične turistične in športne destinacije. Mesto Maribor je na daleč poznano po številnih tradicionalnih mednarodnih športnih prireditvah, od znamenite Zlate lisice, odmevnih tekem najuspešnejšega nogometnega kluba v Sloveniji, do plavalnih, teniških, odbojkarskih in drugih športnih tekmovanj; po ocenah Zavoda za turizem Maribor - Pohorje športni turizem v destinaciji Maribor - Pohorje predstavlja do 40 % delež vseh prihodkov z naslova prenočitev, s pridobljenim naslovom pa si želi štajerska prestolnica še dodatno utrditi mesto idilične lokacije za izvedbo vrhunskih športnih dogodkov in nepozabnih aktivno obarvanih turističnih doživetij.

 

 

 

Dr. Andrej Fištravec, župan MO Maribor, je ob pridobitvi naziva povedal: »S tem ko smo prejeli naziv Evropsko mesto športa 2018 smo dobili potrditev, da je šport pomemben del mesta in da zanj tudi primerno skrbimo. Z nazivom želimo spodbuditi občane k aktivnemu načinu življenja, povečati promocijo športnega turizma doma in v tujini predvsem pa skupaj s športnimi zvezami pritegniti v Maribor še več večjih evropskih in svetovnih prvenstev saj izvedba le teh prinaša multiplikativne učinke na področju turizma in gospodarstva. Ustvarili in razvijali bomo blagovno znamko za destinacijski športni turizem – Maribor – Evropska športna destinacija, ki bo pod svojim okriljem združevala vse športne aktivnosti in športno turistično ponudbo v mestu.«

 

 

Doris Urbančič Windisch, direktorica Zavoda za turizem Maribor - Pohorje: »Veliko dela na področju športnega turizma smo že naredili, veliko je ga še pred nami. Zavedamo se, da je športni turizem za mesto in njegov turistični razvoj izjemnega pomena, saj gre za enega najhitreje rastočih segmentov turističnih integralnih produktov, ki močno vpliva na doseganje dobrih rezultatov na področju potrošnje in števila prihodov gostov; v času športnih dogodkov oz. tekmovanj so namestitvene kapacitete v mestu in okolici praviloma zasedene 90-100 %. Potenciali mesta in destinacije Maribor - Pohorje so ogromni in naziv Evropsko mesto športa je izjemna promocijska priložnost za turistično destinacijo in hkrati zaveza za vse nas, ki delujemo na področju razvoja in promocije tovrstnih turističnih produktov. Ključnega pomena je seveda tudi ozaveščanje lokalne javnosti o zdravem načinu življenja in ohranjanju zdravja skozi šport, kar bomo dosegali tudi s pomočjo številnih dogodkov.«

 

 

 

 

Uradni začetek projekta Maribor – Evropsko mesto športa 2018 ob prihodu Slovenske bakle v Maribor

 

 

24. januarja bo v Maribor prispela Slovenska bakla, katere nosilec bo ob mariborskih olimpijcih tudi župan dr. Andrej Fištravec. Projekt Slovenska bakla organizira Olimpijski komite Slovenije v sodelovanju z Združenjem športnih zvez. Njegov namen je vzbuditi olimpijski duh že pred začetkom olimpijskih iger, zato bo po vzoru tradicionalnega potovanja olimpijske bakle po svetu, v januarju Slovenska bakla potovala in povezovala slovenske navijače.

 

 

Slovenska bakla bo obiskala 8 krajev, ki jih je Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez izbral kot tiste z bogato olimpijsko tradicijo in Mestna občina Maribor je seveda med njimi. Osrednji dogodek bo 24. januarja na trgu Leona Štuklja med 16. in 18. uro. Slovensko baklo bo vseskozi spremljal Tomaž Razingar, olimpijec in nekdanji kapetan slovenske hokejske reprezentance, ki bo na olimpijskih igrah v korejski Pjongčang peljal slovenske navijače. Osrednja pozornost bo namenjena olimpijcem, rojenim v Mariboru.

 

 

Že prvi vikend po uradnem uvodu v Evropsko mesto športa 2018 sledijo športni dogodki, med njimi bo tudi mednarodna otroška smučarska tekma Little Fox v organizaciji ASK Branik Maribor v sodelovanju z Visit Pohorje in drugimi partnerji prireditve.

 

 

V letu 2018 tako bo sledilo pestro športno dogajanje pri čemer je ob načrtovanih lokalnih dogodkih, že potrjenih več mednarodnih dogodkov in sicer bo Maribor gostil:

 

 

  • Svetovni pokal v alpskem smučanju Zlata Lisica,

     

  • Evropsko veteransko prvenstvo v košarki,

     

  • Evropsko prvenstvo v taekwondoju za mladince in člane,

     

  • Evropsko prvenstvo v kickboxingu,

     

  • Svetovno prvenstvo v hokeju na ledu za ženske in

     

  • Uvodno tekmovanja v evropskem pokalu gorskega kolesarstva.

     

 

MO Maribor bo pod okriljem naziva Evropsko mesto športa sledila naslednjim ciljem: povečati promocijo Maribora kot destinacije za športni turizem; povečati število tujih obiskovalcev športnih prireditev; povečati obiskanost športnih prireditev v mestu; povečati število aktivnih prebivalcev mesta; povečati uporabo javne športne infrastrukture in povečati število gostovanj domačih in tujih klubskih ekip, državnih, evropskih in svetovnih tekmovanj, gostovanj ter prvenstev.

 

 


vodoravna delilna črta