Virtualni karierni sejem – sejem poklicev in izobraževanja 2020 z več kot 100 potrjenimi razstavljavci | |
Potrjenih že več kot 100 razstavljavcev (delodajalci, srednje šole, visokošolske ustanove, mladinski centri in druge podporne organizacije s področja karierne orientacije ter večanja kompetenc mladih za vstop na trg dela), ki se bodo predstavili obiskovalcem iz vse Slovenije. Ob Univerzi v Mariboru bodo sodelovale tudi Univerza v Ljubljani, Univerza na Primorskem, Univerza v Novi Gorici, ki se bodo predstavile s posameznimi fakultetami.
Mestna občina Maribor bo v sodelovanju z Zavodom RS za zaposlovanje, Univerzo v Mariboru, Štajersko gospodarsko zbornico, Območno obrtno - podjetniško zbornico Maribor, Mladinskim kulturnim centrom Maribor in Fundacijo Prizma tudi letos organizirala Karierni sejem – sejem poklicev in izobraževanja za osnovnošolce, ki bo zaradi pandemije Covid-19 potekal v virtualni obliki. Na podlagi virtualnega kariernega sejma za osnovnošolce bo Fundacija PRIZMA, ob podpori Mestne občine Maribor in ostalih partnerjev, organizirala virtualni karierni sejem za srednješolce.
Virtualna karierna sejma bosta potekala na skupni spletni platformi, preko vstopne strani www.karierni-sejem.si, v času od 16. do 20. novembra (za osnovnošolce) in v času od 23. do 27. novembra (za srednješolce).
Karierni sejem – sejem poklicev in izobraževanja je lokalno in regionalno pomemben projekt, ki ga v sodelovanju s partnerji na področju karierne orientacije in zaposlovanja mladih izvajamo četrto leto zapored. Z organizacijo kariernega sejma želimo mladim pomagati pri načrtovanju kariere, predstaviti njihove možnosti za izobraževanje in zaposlitev v Mariboru, s tem pa povezati različne priložnosti za partnerska sodelovanja pri razvoju našega mesta in regije.
V lanskem letu se je sejma udeležilo več kot 4.000 šolarjev in dijakov, razstavljalo je skupno 99 razstavljavcev.
Do danes imamo potrjenih že več kot 100 razstavljavcev (delodajalci, srednje šole, visokošolske ustanove, mladinski centri in druge podporne organizacije s področja karierne orientacije ter večanja kompetenc mladih za vstop na trg dela), ki se bodo predstavili obiskovalcem iz vse Slovenije.
Ob Univerzi v Mariboru bodo sodelovale tudi Univerza v Ljubljani, Univerza na Primorskem, Univerza v Novi Gorici, ki se bodo predstavile s posameznimi fakultetami.
Dijakom in osnovnošolcem bodo predstavljena podjetja, ki prihajajo iz več kot 22 gospodarskih panog, med katerimi velja izpostaviti naslednje:
· Kmetijstvo in lov, gozdarstvo, ribištvo
· Rudarstvo
· Predelovalne dejavnosti
· Oskrba z električno energijo, plinom in paro
· Oskrba z vodo; ravnanje z odplakami in odpadki; saniranje okolja
· Gradbeništvo
· Trgovina; vzdrževanje in popravila motornih vozil
· Promet in skladiščenje
· Gostinstvo
· Informacijske in komunikacijske dejavnosti
· Finančne in zavarovalniške dejavnosti
· Poslovanje z nepremičninami
· Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti
· Druge raznovrstne poslovne dejavnosti
· Dejavnost javne uprave in obrambe; dejavnost obvezne socialne varnosti
· Izobraževanje
· Zdravstvo in socialno varstvo
· Kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti
· Druge dejavnosti
· Dejavnost gospodinjstev z zaposlenim hišnim osebjem; proizvodnja za lastno rabo
· Dejavnost eksteritorialnih organizacij in teles
Virtualni obisk sejma je brezplačen in omogoča samostojni ogled učencev in dijakov, kakor tudi skupinski ogled šolskih oddelkov oz. razredov (v šoli ali od doma, odvisno od trenutnih epidemioloških ukrepov). Obisk sejma je tehnološko razvit in dodelan na način virtualnega sprehoda, ki preslika občutek sprehoda v živo. Razstavljavci imajo možnost predstavitve svojih poklicev in poslovnih prostorov na način 360 stopinjskega ogleda, prenos različnih gradiv, naročanja na razgovore, pregled prostih delovnih mest, komunikacije z razstavljavci preko klepetalnice v živo ali obisk dogodkov v živo (ang. webinar). Virtualno okolje bo omogočalo nove oblike interakcije, pregleden in enostaven dostop do vsebin ter zanimivo uporabniško izkušnjo.
Živa knjižnica - knjižnica poklicev prvič v virtualni obliki
Posebnost Žive knjižnice je, da so knjige ljudje (tako imenovane žive knjige), ki skozi dialog z bralci in bralkami delijo svoje življenjske izkušnje, v tem primeru o svojem izobraževanju in poklicu.
V virtualni dvorani Živa knjižnica obiskovalce čakajo torej »žive knjige«. Na voljo bo njihova »izposoja«, ki bo ponujala dva načina komunikacije – klepet ali video klic. Obiskovalci bodo imeli priložnost povprašati knjigo o vsem, kar jih zanima v povezavi z želenim šolanjem, študijem ali poklicem.
Predstavljeni bodo naslednji poklici:
· Koordinatorka in organizatorka kulturnih programov, plesalka, performerka
· Zgodovinar, receptor v hostlu, metalec
· Organizator stikov z javnostmi, PR-ovec, organizator dogodkov, urejevalec spletnih strani
· Študentka medijskih komunikacij, tehnica oblikovanja, grafična oblikovalka
· Podjetnica, plesalka na drogu, refleksoterapevtka
· Samostojna kulturna delavka
· Šivilja in modna oblikovalka
· Profesorica na srednji šoli, pedagoginja
· Slovenska filantropistka, vodja programa prostovoljstvo
· Dramaturg
· Igralec in lutkovni animator
· Scenografka in oblikovalka lutk
· Kostumografka
· Kipar in lutkovni tehnolog
· Elektrikar, elektronik
· Študentka managementa trajnostnega razvoja, prostovoljka, delo na EU projektih
Po izboljšanju zdravstvenih razmer nameravamo virtualni karierni sejem nadgraditi z modelom t.i. hibridnega kariernega sejma, ki bo mladim zagotavljal prednosti vseh vrst interakcij v realnem in virtualnem sejemskem prostoru.
|