Svetovni dan eliminacije raka materničnega vratu
vodoravna delilna črta



17. novembra 2021 obeležujemo prvo obletnico lansiranja globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za eliminacijo raka materničnega vratu, ki jo je sprožila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) leta 2020. Na nacionalni ravni vodi letošnje aktivnosti Zveza slovenskih društev za boj proti raku s partnerji, na Štajerskem pa aktivnosti koordinirajo Zveza Slovenska unija pacientov, Društvo za promocijo pacientovih pravic in dolžnosti Maribor in Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor.

Na simbolni ravni se letošnji akciji ponovno pridružuje tudi Mestna občina Maribor v sodelovanju z Narodnim domom Maribor – Vetrinjski dvor. Z osvetlitvijo notranjega dela tega večnamenskega prireditvenega, razstavnega in produkcijskega prostora z turkizno barvo,  se že drugič pridružujemo mnogim po svetu. Sodelujoči po vsem svetu bodo dne 17. novembra 2021 z istočasno osvetlitvijo vsaj ene kulturne znamenitosti v državi in/ali lokalni skupnosti s turkizno barvo, prispevali k večji ozaveščenosti ljudi in javnosti o tem pomembnem javno zdravstvenem vprašanju. Turkizna barva je namreč simbolična barva raka materničnega vratu.

 

Mestna občina Maribor preko Sektorja za zdravstvo in socialno varstvo izvaja strokovne, upravne  in druge naloge lokalne skupnosti na področju zdravstvenega varstva občanov, kot so:

           -           skrb za ustrezno organiziranost in delovanje javnih služb osnovnega zdravstvenega varstva ter lekarniške dejavnosti, katerih izvajalci so ob javnih zavodih (Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor,  Mariborske lekarne Maribor) tudi koncesionarji,

           -           vodenje postopkov za podelitev koncesij na področjih osnovnega zdravstvenega varstva in lekarniške dejavnosti,

           -           spodbujanje preventivnih programov s področja varovanja zdravja in programov za spremljanje zdravstvenega stanja občanov,

           -           financiranje obveznega zdravstvenega zavarovanja za osebe brez prejemkov, ki si le-tega ne morejo zagotoviti iz drugega naslova,

           -           zagotavljanje pogojev za delo Varuha bolnikovih pravic,

           -           zagotavljanje mrliško pregledne službe na območju mestne občine.

 

Z ustanovitvijo Sveta za javno zdravje in okolje, kot posvetovalnega telesa župana na Mestni občini Maribor je bilo vzpostavljeno trajno in odgovorno partnerstvo med lokalno samoupravo, strokovno javnostjo in nevladnim sektorjem. Z ciljem izboljšati zdravstveno stanje ter ohranjati kvalitetno bivalno okolje in s tem tudi kakovost življenja občanov in občank v Mestni občini Maribor.   

Slovenija bi lahko na podlagi odličnih rezultatov, ki jih dosega s presejalnim programom ZORA, postala celo ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspela eliminacija raka materničnega vratu. Dva od treh ciljev Svetovne zdravstvene organizacije za eliminacijo raka materničnega vratu Slovenija namreč že izpolnjuje, to sta več kot 70 % udeležba žensk v programu ZORA in ustrezno zdravljenih več kot 90 % odkritih predrakavih sprememb materničnega vratu. Tretji cilj je doseči 90 % precepljenost deklic proti HPV. Cepljenje proti HPV poteka na sistematskem pregledu v 6. razredu osnovne šole.

ZORA je preventivni državni presejalni program za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu, ki za doseganje svojih ciljev sledi sodobnim medicinskim spoznanjem. V okviru tega programa dobi vsaka ženska, stara med 20 in 64 leti, ki v zadnjih treh letih ni opravila pregleda z odvzemom brisa materničnega vratu, na dom pisno vabilo na pregled. S pregledi žensk na tri leta je velika večina nevarnih sprememb materničnega vratu odkritih in zdravljenih pravočasno. Zboli okrog 110 žensk na leto.

Doc. dr. Urška Ivanuš, dr. med., vodja Državnega programa ZORA, Onkološki inštitut Ljubljana in predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku: »Prva študija učinka cepljenja proti HPV v Sloveniji je pokazala, da cepljenje proti HPV že kaže učinke na populacijski ravni. Cepljene generacije deklet bodo pomembno manj zbolevale, zato bo pri njih manj konizacij in manj strahu, da bi predrakave spremembe napredovale v raka.

Zaradi razvoja znanosti in tehnologije smo pri spopadanju z rakom vse bolj uspešni. Vse večji pomen dobiva primarna preventiva, katere najbolj učinkovito orodje za preprečevanje raka je cepljenje proti okužbam, ki povzročajo raka. Pomemben korak k temu, da slovenski otroci v odrasli dobi ne bodo zbolevali za raki in drugimi boleznimi, ki jih povzročajo okužbe s HPV, je tudi uvedba brezplačnega cepljenja proti HPV v nacionalni progam cepljenja za dečke v letu 2021. Precepljenost zoper HPV v mariborski regiji je v obdobju 2019/2020 znašala 75 % in s tem mariborsko regijo umestila na tretje mesto na nacionalni ravni.«

Borut Ambrožič, mediator v zdravstvu, član Sveta za javno zdravje in okolje MOM in predsednik Zveze Slovenska unija pacientov: »Kljub izzivom, ki jih prinaša pandemija COVID 19 ne smemo pozabiti, da smo za svoje zdravje v prvi vrsti odgovorni sami in da je za obvladovanje tveganj prvo poklican vsak posameznik. To velja tudi za HPV in na to vezane preventivne ukrepe. Sodelovanje države, občin, zdravstvene stroke, gospodarstva in nevladnih organizacij je garant za doseganje družbe zdravja h kateri vsi stremimo.«

Zvezdana Mavrič Vražič, dipl. m. s., spec. klinične dietetike, vodja referenčnih ambulant v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor in predsednica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor: »Tudi v referenčnih  ambulantah  redno preverjamo udeležbo v presejalnih programih ZORA, DORA in SVIT. Pomembno se mi zdi spodbujanje k preventivi in ne kurativi, saj je lažje preprečiti, kakor zdraviti. To bi moral postati primer dobre prakse tudi v primeru zaustavitve virusa SARS-CoV-2  oziroma COVID-19.«




 


vodoravna delilna črta