Mestna občina Maribor ob Mednarodnem dnevu pripravljenosti na epidemije
vodoravna delilna črta


Generalna skupščina Združenih narodov je 27. december prvič razglasila za Mednarodni dan pripravljenosti na epidemije / International Day of Epidemic Preparedness leta 2020.

Pandemije niso nič novega za Evropo in svet. Skozi zgodovino so postopoma spodbudile mednarodno sodelovanja v vse bolj povezanem svetu ter standardizacijo karantenskih ukrepov.


Pandemija COVID 19 je povzročila globalno zdravstveno krizo, ki je obremenila že tako preobremenjene zdravstvene sisteme, dobavne verige in povzročila nesorazmerno porazdelitev sredstev za preživetje ljudi, zlasti tistih najbolj ranljivih.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je število smrti zaradi bolezni COVID 19, konec leta 2021 že preseglo 5 milijonov žrtev. Zdravstvena stroka pa opozarja, da je dejansko število smrti zaradi COVID 19 dosti večje in se giblje okoli 10 do 12 milijonov.

Generalna skupščina Združenih narodov je zato leta 2020 prvič pozvala širšo javnost in vse relevantne deležnike, da se pridružijo ozaveščanju, izmenjavi informacij, znanstvenih spoznanj in najboljših praks, kakovostnem izobraževanju in programih zagovorništva o epidemijah na lokalni, nacionalni, regionalni in globalni ravni, kot učinkovitih ukrepih za preprečevanje in odziv na epidemije. Aktivnosti bodo potekale vse do konca leta. Noben posameznik, institucija ali vlada se ne more sama spopasti z grožnjo prihodnjih pandemij.

Združeni narodi (UN), zlasti pa Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) igrajo na globalni ravni ključno vlogo pri usklajevanju odzivov na epidemije. V skladu s svojim mandatom podpirajo nacionalna, regionalna in mednarodna prizadevanja za preprečevanje, ublažitev in obravnavanje posledic nalezljivih bolezni in epidemij, skladno s cilji Agende 2030.


Partnerstva proti epidemijam so ključnega pomena za doseganje ciljev zdrave družbe, h katerim vsi stremimo, in sicer: dostopnost do kakovostnih in varnih programov preprečevanja bolezni, zdravljenja in rehabilitacije za vse.  

Tudi Evropska unija se je odločila ukrepati. Tako je Svet EU 20. maja 2021 sprejel sklep o podpori začetku pogajanj za mednarodni sporazum o boju proti pandemijam v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). S takim instrumentom bodo podprta mednarodna prizadevanja za okrepitev svetovne zdravstvene varnosti, zlasti glede pripravljenosti in odziva na izredne zdravstvene razmere, ob upoštevanju izkušenj, pridobljenih s pandemijo. Na Generalni skupščini Svetovne zdravstvene organizacije je 194 članic SZO 31. maja 2021 sprejelo sklep, da bodo o novi mednarodni pogodbi o pandemijah razpravljale na izrednem zasedanju, ki se bo 29. novembra 2021. Dne 1. decembra 2021 je 194 članic Svetovne zdravstvene organizacije doseglo soglasje, da bodo začele postopek za pogajanja o konvenciji, sporazumu ali drugem mednarodnem instrumentu v okviru Ustanovne listine Svetovne zdravstvene organizacije in njegovo pripravo. Ustanovljeno bo medvladno pogajalsko telo, ki se bo prvič sestalo pred 1. marcem 2022 z namenom izpeljati mednarodni instrument, ki bo urejal to področje, najkasneje do leta 2024.

Ob zavedanju, da prepoznavanje in ustrezno ukrepanje posameznikov, strokovnih zdravstvenih organizacij, lokalnih skupnosti in države lahko pripomore k temu, da v prihodnje pandemije po intenzivnosti in resnosti ne bodo presegle prejšnje izbruhe, so svoje moči združili Mestna občina Maribor, Zveza Slovenska unija pacientov, UKC Maribor in Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor v akciji – Partnerstvo za družbo zdravja.


Partnerstvo za družbo zdravja v središče postavlja uporabnika in izvajalca ter si v predvidenih ukrepih prizadeva za:


  • krepitev in varovanje zdravja ter preprečevanje bolezni;
  • optimizacijo zdravstvene oskrbe;
  • povečanje uspešnosti sistema zdravstvenega varstva;
  • pravično, solidarno in vzdržno financiranje zdravstvenega varstva.


Pobudnik letošnje akcije »Partnerstvo za družbo zdravja« je Zveza Slovenska unija pacientov, ki deluje kot strokovna, samostojna, prostovoljna, nevladna in nepridobitna organizacija s sedežem v Mariboru od leta 2014.

S svojimi aktivnostmi in projekti želimo prispevati k družbi zdravja, dosegati večjo informiranost in osveščenost pacientov o njihovih pravicah in dolžnostih ter dosegati sodelovanje in partnerstvo relevantnih deležnikov na lokalni, regijski, državni in mednarodni ravni, je ob letošnji akciji povedal predsednik zveze, Borut Ambrožič.

Sodelujoči v projektu osveščanja izpostavljamo, da lahko s cepljenjem proti COVID 19 pomembno zmanjšamo število obolenj in pripomoremo, da bomo lahko ponovno v polni meri zagnali vsa področja življenja.

 

Po podatkih NIJZ je bilo v obdobju od 4. marca 2020 do 27.12.2021

Št. testiranih s PCR

2.061.113

Št. testiranih s HAGT

10.296.262

Št. potrjenih primerov

458.568

Št. cepljenih z enim odmerkom

1.248.409

Št. cepljenih z vsemi odmerki

1.187.280

Opomba; Epidemiološko spremljanje umrlih zaradi COVOID 19 je za obdobje 20.12.2021–26.12.2021 dostopno na tej povezavi: https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/gumb_4-_smrti_v_povezavi_s_covid-19_20211227.pdf

 

Pomembno je, da se za cepljenje odločamo na osnovi dejstev. Na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), cepimose.si so dostopne vse ažurne informacije na to temo. Do nje lahko dostopate preko te povezave: https://www.cepimose.si/  

Izjavo generalnega sekretarja Združenih narodov, gospoda Antónia Guterresa ob Mednarodnem dnevu pripravljenosti na epidemije, si lahko ogledate na tej povezavi: https://www.un.org/en/observances/epidemic-preparedness-day/messages

 

Povezava do infografike - 10 razlogov za mednarodno pogodbo o obvladovanju pandemij in njene koristi: https://www.consilium.europa.eu/sl/infographics/10-benefits-pandemic-treaty/

 


vodoravna delilna črta