MO Maribor ob Svetovnem dnevu brajice
vodoravna delilna črta


 

Dne 4. decembra 1809 se je rodil izumitelj brajice, Louis Braille. Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2018 z resolucijo (A/RES/73/161 razglasila 4. Januar za Svetovni dan brajice/ World Braille Day, ki izpostavlja izumitelja brajice oziroma Braillove pisave, ki jo uporabljajo milijoni slepih in slabovidnih ljudi po vsem svetu.

Braillov sistem tvorijo črke abecede in številke, v nizu 6 pik, ki so združene v 3 vrstice. Osnova Braillove pisave je celica s šestimi pikami pravokotne oblike, s katerimi je moč sestaviti 64 kombinacij. Enostavnost njegove ideje je omogočila, da so se knjige začele izdajati v velikem obsegu v formatu, ki ga lahko bere na tisoče slepih ljudi, tako da s konicami prstov senzorično zazna pike.

V Sloveniji uradne evidence oziroma registra  o številu slepih in slabovidnih oseb še nimamo, lahko pa na podlagi različnih študij sklepamo, da je v Sloveniji okoli 10.000 posameznikov, ki imajo to obliko invalidnosti.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), število odraslih slepih in slabovidnih oseb narašča. Trenutno se z okvaro vida sooča okoli 2,2 milijarde ljudi.

Reprezentančna organizacija, v kateri se združujejo slepi in slabovidni v Mariboru je medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Maribor, katerega temelji segajo v leto 1948.

Svetovni dan brajice ponuja priložnost za posameznike, organizacije, lokalne skupnosti in vlade, da ozaveščajo o vprašanjih, s katerimi se soočajo slepi, in o pomenu nadaljnjega ustvarjanja del v Braillovi pisavi, s čimer se slepim omogoči dostop do enakih možnosti za branje in učenje kot videči.

Pandemija zaradi COVID 19 je razkrila, kako zelo pomembno je ustvariti bistvene informacije v dostopnih oblikah, vključno z brajico in zvočnimi oblikami. V nasprotnem primeru bi se lahko številne invalidne osebe soočile z večjim tveganjem okužbe zaradi pomanjkanja dostopa do smernic in previdnostnih ukrepov za zaščito in zmanjšanje širjenja pandemije COVID 19.

Kljub napredku IKT, ki je omogočil slepim in slabovidnim različne možnosti sprejemanja informacij, ostaja brajica pomembno orodje za njihovo socialno vključenost.

MO Maribor se s sprejetimi strategijami in aktivnostmi trudi, da bi invalidi pod enakimi pogoji kakor drugi polno in učinkovito sodelovali v družbi, upoštevajoč Konvencijo o pravicah invalidov in ostalih pomembnih dokumentov.

V zasledovanju teh ciljev je MO Maribor vključena tudi v Mrežo zdravih mest, v program Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki promovira celosten in več-disciplinaren pristop lokalne skupnosti k zagotavljanju zdravja prebivalcev. V okviru občine so vzpostavljena tudi posvetovalna telesa župana, ki pokrivajo področje javnega zdravja in okolja, nevladnih organizacij in invalidov.

  

 


vodoravna delilna črta