Društvo vodne košarke Maribor
vodoravna delilna črta

Makedonska 15, 2000 Maribor
ikona telefona (041) 395-686
ikona elektronske pošte mihagerm@hotmail.com
ikona spletne povezave http://www.dvk-mb.si/index.htm

Predsednik društva: Miha Germ
Identifikacijska številka za DDV: SI74476726
Matična številka: 1742507000
TRR: 04173-0001060695
Vadba vodne košarke poteka ob torkih in sobotah ob 20.00 uri v kopališču Pristan. Vsi interesenti in radovedni ste vljudno vabljeni.

 

Predstavitev vodne košarke

 

Vodna košarka je športna igra, ki se je razvila v Kranju. Izumila sta jo Tomaž Slavec in Matjaž Kodek, ki sta napisala pravila, izdelala potrebne rekvizite (koše),
ter celotno igro patentirala v letu 1997. Tako je ta šport popolnoma slovenski izum. Namenjena je širokemu krogu ljudi , željnih gibanja in zabave.
Za večjo učinkovitost v igri zahteva precej energije in znanja plavanja. Je atraktivna dejavnost v vodi, saj nekako povezuje zelo živahno igro kot je košarka, z plavanjem oziroma vodo.

 

Vodna košarka se je začela intenzivneje razvijat po letu 2000. Po samih začetkih igranja košarke v Kranju (Vodno košarkarski klub Kranj), so se začeli s to igro ukvarjati tudi v Ljubljani.

Tako se je na Fakulteti za šport v okviru UDVA (Univerzitetno društvo vodnih aktivnosti) pričelo igranje vodne košarke,
od koder se je nato razvijalo naprej. Sedaj dobiva ta šport vse večje razsežnosti. Igra se je razširila v Maribor in Koper ter že preko meje,
saj se s tem športom ukvarjajo tudi ekipe iz Madžarske in Italije. Na prvem državnem prvenstvu v Kranju 2003 je tekmovalo že kar 6 različnih ekip.
Na prvem neuradnem svetovnem prvenstvu 12.6.2004 v Kranju pa je sodelovalo že kar 12 moštev; (Aktualni neuradni svetovni prvak je moštvo UDVA).

 

Igrišče za vodno košarko se prilagodi dimenzijam bazena, čeprav se po pravilih igra v 25m bazenu. Igra se na dva koša, ki sta med seboj oddaljena približno 15m.
Višina obroča iznad gladine vode je 106 centimetrov. Koši so iz nerjavečega masivnega materiala in postavljeni na dno bazena, kjer so zaradi večje stabilnosti obteženi.
Vsaka ekipa lahko šteje 12 igralcev, čeprav jih mora biti minimalno 6 oziroma 7 za regularno tekmovanje. Igra pa se kot pri košarki 5:5.
Gibanja pri vodni košarki so podobna kot pri vaterpolu, z prilagojenimi košarkarskimi pravili. Kar pomeni, da uspešen vodni košarkar potrebuje ščepec predznanja plavanja, mehko in natančno roko in nekaj taktične domišljije.

 

Vodna košarka je šport, ki je še praktično popolnoma na začetku svojega razvoja, zato pričakujem, da se bo v prihodnosti mogoče še malenkostno spremenil,
predvsem določene malenkosti v pravilih igre, ki so v nekaterih točkah še nekoliko nedorečene.



 


vodoravna delilna črta